Plugins - Duplicate Post - Stable (latest release) - en to ru translation catalogue (344 entries)

en: # of words
ru: # (количество) слов

en: %b_start%Please%b_end% copy below logs %a_start%into the forum%a_end% so that we can make the plugin even better (for free)!
ru: %b_start%Пожалуйста%b_end% скопируйте приведенные ниже журналы %a_start%в форум%a_end%чтобы мы могли сделать плагин еще лучше (бесплатно)!

en: (Name of original)
ru: (Название оригинала)

en: (show more options)
ru: (показать дополнительные опции)

en: + Add / manage / import / export settings
ru: + Добавление / управление / импорт / экспорт настроек

en: ...and after your copy frenzy, you may need to…
ru: ...и после того, как копирование приведет вас в бешенство, вам может понадобиться...

en: ...need others? <a href="mailto:hi@copy-delete-posts.com" target="_blank">Suggest them!</a>
ru: ...нужны другие? <a href="mailto:hi@copy-delete-posts.com" target="_blank">Предлагайте!</a>

en: <b class="cdp-ff-b4">Other</b> options
ru: <b class="cdp-ff-b4">Другие</b> возможности

en: <b>Filter results (optional)</b>: Only list them, if they<span id="cdpp-switch-mf"> […]</span>
ru: <b>Результаты поиска по фильтру (опционально)</b>: Включать в список только, если они <span id="cdpp-switch-mf"> […]</span>

en: <b>If <u class="cdp-f-w-bold">un</u>checked</b> copies will...
ru: <b>Если <u class="cdp-f-w-bold">un</u>checked</b> копии будут ...

en: <b>If checked</b> copies will...
ru: <b>Если отмечено</b> копии будут...

en: <b>Questions?</b> We're happy to help in the <a href="https://wordpress.org/support/plugin/copy-delete-posts/#new-topic-0" target="_blank" style="text-decoration: none;">Support Forum</a>.
ru: <b>Вопросы? </b> Мы рады помочь вам на <a href="https://wordpress.org/support/plugin/copy-delete-posts/#new-topic-0" target="_blank" style="text-decoration: none;">Форуме поддержки</a>.

en: <b>including</b> empty
ru: <b>включая</b> пустой

en: <u class="cdp-d-select-all cdp-f-w-light">Select all</u> (also from other pages)
ru: <u class="cdp-d-select-all cdp-f-w-light">Выбрать все</u> (также и с других страниц)

en: ALWAYS change the type when copied (posts will become pages, pages will become posts)
ru: ВСЕГДА меняйте тип при копировании (записи станут страницами, страницы - записями)

en: Add new
ru: Добавить новую

en: Additional features
ru: Дополнительные возможности

en: Adds an <b class="cdp-f-w-semi-bold">incremental counter</b> (starting with “2”)
ru: Добавляет <b class="cdp-f-w-semi-bold">суммирующий счётчик</b> (начиная с "2").

en: Adds the <b class="cdp-f-w-semi-bold">current date</b> in
ru: Добавляет <b class="cdp-f-w-semi-bold">текущая дата</b> в

en: Adds the <b class="cdp-f-w-semi-bold">current time</b> in hh:mm:ss format
ru: Добавляет <b class="cdp-f-w-semi-bold">текущее время</b> в формате чч:мм:сс

en: Adjust URLs in post content for new subsite
ru: Настройте URL-адреса в содержимом записи для нового подсайта

en: Admin bar
ru: Панель администратора

en: All post meta
ru: Все мета записи

en: All your settings were saved!
ru: Все ваши настройки сохранены!

en: Alright! We will ask you again in 14 days!
ru: Хорошо! Мы обратимся к вам снова через 14 дней!

en: Also count pages/posts of different types as duplicates
ru: Также учитывать страницы/записи разных типов как дубликаты

en: And: you can also use this feature for any other redirections you may need
                          (not only redirects from deleted posts/pages)!
ru: И: вы также можете использовать эту функцию для любых других перенаправлений, которые могут вам понадобиться
                         (не только для перенаправления с удаленных публикаций/страниц)!

en: Are you REALLY sure?
ru: Вы ДЕЙСТВИТЕЛЬНО уверены?

en: As part of the <span class="cdp-green">premium plugin</span> you can enable redirects, so that the URLs of your deleted posts/pages automatically take visitors to the version which you decided to keep.
ru: В рамках <span class="cdp-green">Премиум плагин</span> вы можете активировать переадресацию таким образом, чтобы URL-адреса ваших удаленных постов/страниц автоматически перенаправляли посетителей на версию, которую вы решили сохранить.

en: Attachments
ru: Вложения

en: Author
ru: Автор

en: Auto Cleaned-up
ru: Автоматическая очистка

en: Auto Cleaning-up
ru: Автоматическая очистка

en: Automatic Cleanup
ru: Автоматическая очистка

en: Automatic redirection
ru: Автоматическая переадресация

en: Average time is 8 copies per second.
ru: Средняя производительность - 8 копий в секунду.

en: Before you delete anything here (which cannot be undone!) we <b class="cdp-f-w-bold">strongly suggest</b><br />
                    that you create a backup, for example with <a href="https://wordpress.org/plugins/backup-backup/" target="_blank">this plugin</a>
ru: Прежде чем вы удалите что-либо здесь (что нельзя отменить!), мы <b class="cdp-f-w-bold">настоятельно рекомендуем</b><br />
                     что вы создаете резервную копию, например, с помощью <a href="https://wordpress.org/plugins/backup-backup/" target="_blank">этого плагина</a>

en: Below are your
ru: Ниже ваши

en: Build your preferred naming logic for the copies:
ru: Создайте логику присвоения имен копиям по своему предпочтению:

en: Bulk actions menu
ru: Меню массовых операций

en: By default, the type of what you copy does not change, i.e. if you copy a post the new version will also be a post, and the same for pages.
ru: По умолчанию тип того, что вы копируете, не меняется, т.е. если вы копируете публикацию, то новая версия также будет публикацией, то же самое касается страниц.

en: Cannot connect to the server, premium filters will not be applied.
ru: Невозможно подключиться к серверу, премиум-фильтры не будут использоваться.

en: Cannot send dismiss request. Are you connected to the internet?
ru: Не удается отправить запрос на отклонение. Вы подключены к Интернету?

en: Categories
ru: Категории

en: Change it to (Name of original)
ru: Изменить на (Название оригинала)

en: Change it to blank
ru: Изменить его на пустой

en: Change the type of this copy <span class="cdp-premium-icon cdp-big-icon"></span>
ru: Изменить тип этой копии <span class="cdp-premium-icon cdp-big-icon"></span>

en: Change to blank
ru: Изменить на незаполненный

en: Check if you need these features (optional):
ru: Проверьте, нужны ли вам эти функции (опционально):

en: Children
ru: Дочерние

en: Clean slate
ru: Чистый лист

en: Clear notifiactions
ru: Очистить уведомления

en: Clicking on it will spin up a new WordPress instance with the respective plugin installed. Powered by %s.
ru: При нажатии на него будет создан новый экземпляр WordPress с установленным соответствующим плагином. Работает на %s.

en: Close section
ru: Закрыть раздел

en: Comments
ru: Комментарии

en: Connect with support (click to load)
ru: Связаться со службой поддержки (щелкните для загрузки)

en: Content
ru: Содержание

en: Content types which can be copied
ru: Типы содержания, которые могут быть скопированы

en: Copies will be the same type as the original
ru: Копии будут того же типа, что и оригиналы

en: Copy
ru: Копировать

en: Copy & Delete
ru: Копировать и удалить

en: Copy & Delete Post – Error
ru: Копирование и удаление записи - ошибка

en: Copy & Delete Posts
ru: Скопировать и удалить публикации

en: Copy & Delete Posts Menu
ru: Меню Copy & Delete Posts

en: Copy and jump to editing
ru: Скопировать и перейти к редактированию

en: Copy in progress...
ru: Копирование идет...

en: Copy it!
ru: Скопировать!

en: Copy logs
ru: Копировать файлы журналов

en: Copy now!
ru: Скопировать сейчас!

en: Copy of
ru: Копия из

en: Copy this
ru: Копировать это

en: Copy this post
ru: Копировать эту запись

en: Copy to clipboard failed, your browser does not support this function.
ru: Невозможно осуществить копирование в буфер обмена, эта функция не поддерживается вашим браузером.

en: Copy to clipboard was successfull.
ru: Копирование в буфер обмена завершено успешно.

en: Copy worked!
ru: Копия удалась!

en: Couldn't recognize that button, please try again.
ru: Не удалось распознать эту кнопку, попробуйте еще раз.

en: Count them as duplicates if they are identical with respect to <u class="cdp-f-w-bold">all</u> of the below...
ru: Учитывать их как дубликаты, если они идентичны в отношении <u class="cdp-f-w-bold">все</u> перечисленных ниже...

en: Counter
ru: Счётчик

en: CurrentDate
ru: Текущая дата

en: CurrentTime
ru: Текущее время

en: Custom
ru: Пользовательский

en: Custom posts
ru: Пользовательские публикации

en: Custom posts types
ru: Произвольные типы публикаций

en: Date
ru: Дата

en: Date created
ru: Дата создания

en: Decide on a case-by-case basis (adds new button on copy screen)
ru: В каждом конкретном случае определять индивидуально (добавляет новую кнопку на экране копирования)

en: Default
ru: По умолчанию

en: Define your copy settings
ru: Определить настройки для своих копий

en: Delete
ru: Удалить

en: Delete ALL duplicates, don’t keep any (Be careful!)
ru: Удалить ВСЕ дубликаты, не оставлять ни одного (Будьте осторожны!)

en: Delete duplicate posts/pages
ru: Удалить дубликаты публикаций/страниц

en: Delete selected pages/posts!
ru: Удалите выбранные страницы/посты!

en: Deleted Posts
ru: Удалённые записи

en: Deleting Posts
ru: Удаление записей

en: Deletion process started, you can close this page now and wait till the process ends!
ru: Процесс удаления начался, вы можете закрыть эту страницу и дождаться завершения процесса!

en: Deletion throttling
ru: Замедление удаления

en: Disabled
ru: Отключено

en: Display copy option on...
ru: Отобразить опцию копирования в...

en: Do you know anything else you want to have copied (e.g. data added by a different plugin)? <br />
                    Please <a href="mailto:hi@copy-delete-posts.com" target="_blank"><span class="cdp-green">tell us about it</span></a>, we always want to further improve this plugin! :)
ru: Известно ли вам что-нибудь еще, что вы хотите скопировать (например, данные, добавленные другим плагином)? <br />
                    Пожалуйста, <a href="mailto:hi@copy-delete-posts.com" target="_blank"><span class="cdp-green">расскажите нам об этом</span></a>, мы всегда стремимся к дальнейшему улучшению этого плагина! :)

en: Do you want to consider different titles still to be identical if a) the copied posts/pages<br />were created by this plugin and b) they were not modified thereafter?
ru: Вы по-прежнему хотите учитывать разные заголовки как идентичные, если a) скопированные посты/страницы<br />были созданы этим плагином и b) они не были изменены после этого?

en: Don't show this intro – never again!
ru: Больше никогда не показывать эту заставку!

en: Done:
ru: Готово:

en: Drag & drop the automatic elements into the Prefix/Suffix fields to add them.
ru: Для добавления автоматических элементов перетащите их в поля префикса/суффикса.

en: Edit screen
ru: Экран редактирования

en: Edit screens
ru: Экраны редактирования

en: Elements to copy:
ru: Элементы для копирования:

en: Enable "Try it out" buttons in add new plugin screen.
ru: Включите кнопки "Попробовать" на экране добавления нового плагина.

en: Enable this if you want to have your posts/pages getting deleted in batches (instead of all at once).<br />This reduces the risk of timeouts if you have a lot to delete.<br />
ru: Включите эту опцию, если вы хотит удалять свои посты/страницы в пакетном режиме (а не все сразу).<br /> Таким образом вы сможете избежать возникновения задержек при удалении большого количества постов.<br />

en: Enable this if you want to redirect the urls from your deleted posts/pages to the main one you decided to keep.
ru: Включите эту опцию, если вы хотите переадресовать URL-адреса удаленных постов/страниц на основной адрес, который вы решили сохранить.

en: Enabled
ru: Включено

en: Example based on current selections:
ru: Пример, основывающийся на текущем выборе:

en: Excerpt
ru: Фрагмент

en: Excerpt (<span class="cdp-no-empty-text"><b>including</b> empty</span>)
ru: Фрагмент (<span class="cdp-no-empty-text"><b>including</b> empty</span>)

en: Feat. image
ru: Включая изображение

en: Featured image
ru: Избранное изображение

en: Format
ru: Формат

en: Go premium now
ru: Подключить Премиум сейчас

en: Go to forum
ru: Перейти на форум

en: Got it, close intro!
ru: Понятно. Закрыть заставку!

en: Gutenberg editor
ru: Редактор Gutenberg

en: Hide
ru: Скрыть

en: Hide copy tooltip on hover and only show the button
ru: Скрыть всплывающую подсказку при наведении и отображать только кнопку

en: However, if you want it as a <b class="cdp-f-w-bold">default setting option</b>, then please select it below:
ru: Однако если вы хотите использовать его в качестве <b class="cdp-f-w-bold">настройки по умолчанию</b>, то пожалуйста, отметьте это ниже:

en: However, we noticed some optimization potential on your server.
ru: Однако мы заметили некоторый потенциал оптимизации на вашем сервере.

en: Huh?
ru: Что?

en: I completed <u>all</u> steps, it’s ok!
ru: Я выполнил <u>всех</u> шагов, все в порядке!

en: If checked, you will see a reference to the original post/page (on the copied version).
ru: Если флажок установлен, вы увидите ссылку на исходный пост/страницу (на скопированной версии).

en: If it’s necessary the process will dynamically slow down - depending on your server’s resource consumption. For example, if you’re using another plugin which is running a background process and it takes a lot of resources (+50%), our plugin will wait/slow down until the other process is complete.
ru: В случае необходимости процесс будет динамически замедлен - в зависимости от использования ресурсов на вашем сервере. Например, если вы используете другой плагин, который работает в фоновом режиме и потребляет слишком много ресурсов (+50%), наш плагин будет ждать/замедляться, пока другой процесс не завершится.

en: If this feature is activated, you’ll see “Try it out”-buttons on the screen where you can
ru: Если эта функция активирована, вы увидите кнопки «Попробовать» на экране, где вы можете

en: If you created multiple copies in one go, you’ll be taken to the first copy.
ru: Если вы создали несколько копий за одну операцию, вы будете перенаправлены к первой копии.

en: If you make multiple copies in one go, use the Counter-option as otherwise some copies will have the same name.
ru: Если вы создаете несколько копий за одну операцию, используйте опцию Счетчик, поскольку в противном случае у некоторых копий могут быть одинаковые имена.

en: If you want to make a page out of a post, or vice versa, then you can do this on a <b class="cdp-f-w-bold">case by case basis</b> if you select the option “Define it specifically for this case” in the copy-tooltip, and then select this option on the following screen in the tooltip.
ru: Если вы хотите из публикации сделать страницу или наоборот, то это можно осуществить <b class="cdp-f-w-bold">в каждом случае индивидуально</b>, если выбрать опцию "Определить для этого конкретного случая" на всплывающей подсказке при копировании, а затем выбрав эту опцию на следующем экране всплывающей подсказки.

en: If you’re making a lot of copies it can take a while
            <br>(up to 5 minutes if you’re on a slow server).
ru: Если вы делаете много копий, это может занять некоторое время
            <br> (до 5 минут, если вы находитесь на медленном сервере).

en: If you’re not of the drag & droppy-type, you can also enter shortcodes [Counter], [CurrentDate] and [CurrentTime].
ru: Если вы не любитель использовать перетаскивание (drag & drop), вы также можете ввести шорткоды [Counter], [CurrentDate] и [CurrentTime].

en: If you’re on a multisite you can copy it to other sites with the Premium Plugin. <a href="https://sellcodes.com/CylMIdJD" target="_blank">Order it now!</a>
ru: Если вы находитесь на мультисайте Вы можете копировать его на другие сайты с помощью Премиум плагина. <a href="https://sellcodes.com/CylMIdJD" target="_blank">Order it now!</a>

en: If you’re on a multisite you can copy it to other sites.
ru: Если вы находитесь на мультисайте, вы можете скопировать его на другие сайты.

en: In progress:
ru: В процессе:

en: Invalid ID argument.
ru: Недействительный аргумент ID.

en: It will hide this banner just for now.
ru: Это позволит скрыть на время этот баннер.

en: Keep the newest duplicate (typically the last copy you made)
ru: Сохранить самый свежий дубликат (обычно это последняя копия, которую вы сделали)

en: Keep the oldest duplicate (typically the original)
ru: Сохранить самый старый дубликат (как правило, оригинал)

en: Kill
ru: Прервать

en: Leave me where I was
ru: Остаться там, где я был

en: License is already active, let us reload the page!
ru: Лицензия уже активна, позвольте нам перезагрузить страницу!

en: License is valid, press the button again to activate!
ru: Лицензия действительна, для активации нажмите кнопку еще раз!

en: Link categories
ru: Рубрики ссылок

en: Link cats
ru: Присоединить манипулятор

en: List of posts/pages
ru: Список публикаций/страниц

en: Loading...
ru: Загрузка…

en: Make sure you created a backup with, e.g. with <a href="https://wordpress.org/plugins/backup-backup/" target="_blank">this plugin</a>.
ru: Убедитесь, что вы создали резервную копию, используя, например, <a href="https://wordpress.org/plugins/backup-backup/" target="_blank">этот плагин</a>.

en: Making more than 50 copies will take some time. – depending on your server.
ru: Создание более 50 копий займёт некоторое время. - это зависит от вашего сервера.

en: Manual Cleanup
ru: Ручная очистка

en: Manual Cleanup removed
ru: Ручная очистка удалена

en: Menu order
ru: Порядок меню

en: Move <b>Copy & Delete Posts</b> <u>menu item</u> under <b>Tools</b> dropdown
ru: Переместите <b>Копировать и удалить сообщения</b> <u>пункт меню</u> в раскрывающийся список <b>Инструменты</b>.

en: Move post(s) to trash?
ru: Переместить пост(ы) в корзину?

en: Nav Menus
ru: Меню навигации

en: Navigation Menus
ru: Меню навигации

en: Navigation after copying
ru: Навигация после копирования

en: No
ru: Нет

en: No items to show, try with other filters!
ru: Элементы для отображения отсутствуют, попробуйте использовать другие фильтры!

en: No posts/pages meeting the current filter conditions.
ru: Не найдено сообщений/страниц, соответствующих текущим условиям фильтрования.

en: No, I don't want to help you to improve the plugin.
ru: Нет, я не хочу помогать вам улучшать плагин.

en: Nothing to do here, please select at least one post to delete.
ru: Здесь нет никаких заданий, пожалуйста, выберите хотя бы одну публикацию для удаления.

en: Ok, done!
ru: Хорошо, готово!

en: Only count pages/posts of the same type as duplicates
ru: Считать дубликатами только страницы/посты одного типа

en: Pages
ru: Страницы

en: Pages vs. Posts converter
ru: Конвертер страниц и публикаций

en: Password
ru: Пароль

en: Please check that you completed all steps, before this task!
ru: Пожалуйста, перед выполнением этого задания убедитесь в том, что вы полностью осуществили все шаги!

en: Please enter license key, currently it is empty.
ru: Пожалуйста, введите лицензионный ключ, в настоящее время он отсутствует.

en: Please select at least one row to copy and try again.
ru: Пожалуйста, выберите хотя бы одну строку для копирования и повторите попытку.

en: Please select at least one row to copy.
ru: Выберите хотя бы одну строку для копирования.

en: Please select basic settings for this copy.
ru: Пожалуйста, выберите базовые настройки для этой копии.

en: Please wait, copying in progress...
ru: Пожалуйста, подождите, идет копирование...

en: Please, check for: which duplicates you are looking for
ru: Пожалуйста, проверьте: какие дубликаты вы ищете

en: Plugin has been installed successfully, feel free to check those awesome features!
ru: Плагин был успешно установлен, не стесняйтесь проверить его потрясающие возможности!

en: Plugin options:
ru: Настройки плагина:

en: Posts
ru: Посты

en: Posts/pages lists
ru: Списки постов/страниц

en: Prefix
ru: Префикс

en: Premium
ru: Премиум

en: Redirection
ru: Переадресация

en: Save
ru: Сохранить

en: Scan for duplicates in...
ru: Сканировать для поиска дубликатов в...

en: Scan for duplicates now!<br /><small class="cdp-sm-d cdp-f-s-17 cdp-f-w-medium">(at this point nothing gets deleted)</small>
ru: Начать сканирование для поиска дубликатов!<br /><small class="cdp-sm-d cdp-f-s-17 cdp-f-w-medium">(до этого момента ничего не было удалено)</small>

en: Scan has found [<span id="cdp-d-table-pagi-ilosc-wynikow" class="cdp-f-w-bold"></span>] duplicates
ru: В результате сканирования обнаружено [<span id="cdp-d-table-pagi-ilosc-wynikow" class="cdp-f-w-bold"></span>] дубликатов

en: Select all
ru: Выбрать все

en: Select all the posts & pages which should be deleted (by ticking the checkboxes in the table above).
ru: Выберите все публикации и страницы, которые должны быть удалены ( установите флажки в соответствующих полях таблицы).

en: Select this option to move deleted posts to trash (instead of deleting them permanently right away).
ru: Выберите эту опцию, чтобы переместить удаленные посты в корзину (вместо того, чтобы сразу навсегда их удалить).

en: Settings
ru: Настройки

en: Settings:
ru: Настройки:

en: Show
ru: Показать

en: Show intro
ru: Показать заставку

en: Show post export & import buttons
ru: Отобразить кнопки экспорта и импорта записей

en: Show reference to original item?
ru: Отображать ссылку на исходный элемент?

en: Similar slug
ru: Похожая идентификатор

en: Slug
ru: Идентификатор

en: Slug/URL
ru: Идентификатор/URL-адрес

en: Slugs are never 100% identical (i.e. Wordpress adds a counter automatically to ensure they are unique). The rule to only have them at least 85% identical does the job fine (you can see after the scan which posts are considered identical).
ru: Динамические идентификаторы никогда не бывают на 100% идентичными (т.е. WordPress автоматически добавляет счетчик, чтобы убедиться в их уникальности). С этой задачей прекрасно справляется правило, согласно которому они должны быть идентичны хотя бы на 85% (после сканирования можно увидеть, какие посты рассматриваются как идентичные).

en: Something went wrong and we couldn't copy this post – please try again!
ru: Что-то пошло не так, и нам не удалось скопировать эту публикацию - пожалуйста, попробуйте еще раз!

en: Something went wrong and we couldn't copy this post. – See dev console for more info.
ru: Что-то пошло не так, и нам не удалось скопировать эту публикацию. - Для получения дополнительной информации обратитесь к консоли разработчика.

en: Something went wrong and we couldn't get post list. – Please check console for more info.
ru: Что-то пошло не так, и нам не удалось получить список публикаций. - Для получения дополнительной информации проверьте, пожалуйста, консоль.

en: Something went wrong and we couldn't get profile settings – please try again!
ru: Что-то пошло не так, и нам не удалось получить настройки профиля - пожалуйста, попробуйте еще раз!

en: Something went wrong and we couldn't get profile settings. – Check console for more details
ru: Что-то пошло не так, и нам не удалось получить настройки профиля. - Для получения дополнительной информации проверьте консоль

en: Something went wrong and we couldn't save intro settings!
ru: Что-то пошло не так и нам не удалось сохранить настройки заставки!

en: Something went wrong and we couldn't save intro settings.
ru: Что-то пошло не так и нам не удалось сохранить настройки заставки.

en: Something went wrong and we couldn't save your settings.
ru: Что-то пошло не так и нам не удалось сохранить ваши настройки.

en: Something went wrong and we couldn't save your settings. – Please check console for more info.
ru: Что-то пошло не так, и нам не удалось сохранить ваши настройки. - Для получения дополнительной информации проверьте, пожалуйста, консоль.

en: Something went wrong and we couldn't send request, are you connected to the internet?
ru: Что-то пошло не так, и нам не удалось отправить запрос, вы подключены к интернету?

en: Something went wrong and we couldn't send request, please try refresh page and try again.
ru: Что-то пошло не так и нам не удалось отправить запрос, пожалуйста, обновите страницу и попробуйте ещё раз.

en: Something went wrong and we couldn't setup the deletion task.
ru: Произошла ошибка и нам не удалось начать процес удаления.

en: Something went wrong and we couldn't setup the deletion task. – Please check console for more info.
ru: Что-то пошло не так и нам не удалось запустить задачу по удалению. - Для получения дополнительной информации проверьте, пожалуйста, консоль.

en: Something went wrong and we couldn't update intro settings – try again!
ru: Что-то пошло не так и нам не удалось обновить настройки заставки - пожалуйста, попробуйте еще раз!

en: Something went wrong and we couldn't update intro settings. – Please check console for more info.
ru: Что-то пошло не так и нам не удалось обновить настройки заставки. - Для получения дополнительной информации проверьте, пожалуйста, консоль.

en: Status
ru: Статус

en: Steps to deletion:
ru: Этапы удаления:

en: Successfull copy image
ru: Копирование изображения прошло успешно

en: Suffix
ru: Суффикс

en: Tags
ru: Метки

en: Take me to the edit-page of the created copy
ru: Перейти на страницу редактирования созданной копии

en: Tasks cleared!
ru: Задачи выполнены!

en: Taxonomies
ru: Таксономии

en: Template
ru: Шаблон

en: Test new plugins before installing:
ru: Перед установкой тестируйте новые плагины:

en: Thank you very much for the review, this banner will not appear again!
ru: Спасибо большое за ваш обзор, этот баннер больше не появится!

en: The best solution to easily make duplicates of your posts & pages, and delete them in one go.
ru: Лучшее решение для простого создания и удаления дубликатов ваших публикаций и страниц за одну операцию.

en: The copies you created may have been given different titles automatically (according to the rules in <a href="#" class="cdp-go-to-names-chapter">this section</a>) and therefore would not count as duplicates as they have different titles.<br /><br />To remedy this, you can select “Yes” here so that those posts/pages also get considered as duplicates.
ru: Возможно, созданные вами копии автоматически получили разные названия (в соответствии с правилами, изложенными в <a href="#" class="cdp-go-to-names-chapter">этом разделе</a>) и поэтому не будут считаться дубликатами, поскольку имеют разные названия.<br /><br />Чтобы это исправить, вы можете выбрать "Да" здесь, чтобы эти посты/страницы также считались дубликатами.

en: The task has been hidden
ru: Выполнение задания было скрыто

en: The task has been killed
ru: Выполнение задания прекращено

en: There was an error and we couldn't hide the task.
ru: Произошла ошибка, и нам не удалось скрыть выполнение задания.

en: There was an error and we couldn't kill the task.
ru: Произошла ошибка, и нам не удалось завершить задание.

en: There was an error while getting data from server, please try again.
ru: При получении данных с сервера произошла ошибка, пожалуйста, попробуйте еще раз.

en: There was an error with this notification.
ru: При отправке этого уведомления произошла ошибка.

en: There was an issue while dismissing banner, please do it next time again.
ru: В процессе отключения баннера произошла ошибка, пожалуйста, повторите действие позже ещё раз.

en: This banner will not appear again, if any feature is missing you can ask for it on our support forum!
ru: Этот баннер больше не будет отображаться, в случае если вам не хватает какой-либо функции, вы можете обратиться на наш форум поддержки!

en: This is a Premium Feature.<br><a href="https://sellcodes.com/CylMIdJD" target="_blank">Check it out and upgrade today</a>,<br>we made it <b>really affordable!</b>
ru: Эта функция предоставляется премиум-пользователям.<br><a href="https://sellcodes.com/CylMIdJD" target="_blank">Оцените ее и обновите сегодня</a>, <br>мы сделали ее <b>действительно доступной!</b>

en: This isn’t just good for your visitors, but also for SEO: the “link juice” from your old (deleted) articles will be forwarded to the versions you keep, helping you to rank higher in search engines.
ru: Это полезно не только для ваших посетителей, но и для SEO: "пюре из ссылок" с ваших старых (удаленных) статей будет перенаправлено на сохранённые версии, что поможет вам занять более высокую позицию в поисковых системах.

en: This post is a duplicate of
ru: Эта публикация является дубликатом

en: This task has already ended this work, please wait for list refresh and try again.
ru: Это задание уже завершило эту работу, пожалуйста, дождитесь обновления списка и повторите попытку.

en: This will establish connection to the chat servers
ru: Будет установлено соединение с серверами чата

en: Title
ru: Название

en: Trouble logging in there?
ru: Возникли трудности с входом на сайт?

en: Type
ru: Тип

en: USM Settings
ru: Настройки USM

en: Ultimate Social Media Settings
ru: Нстройки Ultimate Social Media

en: Unable to recognize selected profile, please try again.
ru: Невозможно распознать выбранный профиль, попробуйте еще раз.

en: Unknown response, please try refresh the page!
ru: Ответ неизвестен, попробуйте обновить страницу!

en: Untitled Copy
ru: Копия без названия

en: Use as basis settings
ru: Используйте в качестве базовых настроек

en: User level permissions
ru: Разрешения уровня пользователя

en: We can't confirm that we killed this task now, please try again later or check if it't killed.
ru: Сейчас мы не можем подтвердить, что эта задача завершена, пожалуйста, повторите попытку позже или проверьте, не была ли она завершена.

en: We can't hide this task now, – maybe it't already hidden. Please try again later.
ru: Сейчас мы не можем скрыть это задание, - возможно, оно уже было скрыто. Пожалуйста, повторите попытку позже.

en: We couldn't catch current tasks, please try again later.
ru: Мы не смогли отследить текущие задания, пожалуйста, повторите попытку позже.

en: We couldn't update task list, please try again later or kill tasks individualy.
ru: Нам не удалось обновить список заданий, пожалуйста, повторите попытку позже или отмените выполнение заданий по отдельности.

en: Welcome to Copy & Delete Posts!
ru: Добро пожаловать на Copy & Delete Posts!

en: What <b class="cdp-ff-b4">name(s)</b> should the copies have?
ru: Какое <b class="cdp-ff-b4">имя (имена)</b> должно быть присвоено копиям?

en: When does “yes” make sense here?
ru: Когда в данном случае "да" будет иметь смысл?

en: Which <b class="cdp-ff-b4">elements</b> shall be copied?
ru: Какие <b class="cdp-ff-b4">элементы</b> должны быть скопированы?

en: Which user role(s) should be able to copy & delete? <i style="color: gray">– The role also must have access to the dashboard.</i>
ru: Какая роль(и) пользователя будет иметь возможность копировать и удалять? <i style="color: gray">- Эта роль также должна предусматривать доступ к панели управления. </i>

en: Which version do you want to keep?
ru: Какую версию вы хотите сохранить?

en: Woo Settings
ru: Настройки Woo

en: WooCommerce Settings
ru: Настройки WooСommerce

en: Word count
ru: Количество слов

en: Yes
ru: Да

en: Yes, keep deleted posts in trash!
ru: Да, хранить удалённые посты в корзине!

en: Yoast SEO Settings
ru: Настройки Yoast SEO

en: Yoast Settings
ru: Настройки Yoast

en: You can also type tailored text into the fields above.
ru: Вы также можете ввести индивидуальный текст в поля выше.

en: You can now easily copy posts & pages in various areas:
ru: Теперь вы можете легко копировать публикации и страницы в различных областях:

en: You can't clear messages when tasks are in progress, please firstly kill tasks or wait till the end.
ru: Вы не можете очистить сообщения, когда задания находятся в процессе выполнения, пожалуйста, сначала завершите задания или дождитесь их окончания.

en: You did not select any filter.<br>Click <a href="#" class="cdp-show-the-copies">here</a> to show all copies (of the selected post type) made by this plugin.
ru: Вы не выбрали ни одного фильтра.<br>Нажмите <a href="#" class="cdp-show-the-copies">здесь</a>, для отображения всех копий (выбранной вами публикации), сделанных этим плагином.

en: You have wrong count in throttling field, please fix.
ru: В поле регулирования указано неверное значение, пожалуйста, исправьте.

en: You need to insert positive number for copies.
ru: Вам необходимо указать положительное число копий.

en: You selected <b class="cdp-t-d-ct cdp-f-w-light">0</b> pages/posts to be deleted
ru: Вы выбрали для удаления <b class="cdp-t-d-ct cdp-f-w-light">0</b> страниц/публикаций

en: You will be notified when the deletion process ends via <span class="cdp-green">Admin Bar Menu</span>.
ru: Мы сообщим вам об окончании процесса удаления через <span class="cdp-green">Панель администратора</span>.

en: You're crazy! – Here is the output:
ru: Вы с ума сошли! - Вот выходные данные:

en: Your account on Wordpress.org (where you open a new support thread) is different to the one you login to your WordPress dashboard (where you are now). If you don't have a WordPress.org account yet, please sign up at the top right on here. It only takes a minute :) Thank you!
ru: Ваша учетная запись на WordPress.org (от имени которой вы открываете новую тему поддержки) отличается от той, под которой вы вошли на персональную панель управления WordPress (где вы сейчас находитесь). Если у Вас ещё нет аккаунта на WordPress.org, пожалуйста, зарегистрируйтесь на этой странице в верхнем правом углу. Это займёт всего минуту :) Спасибо!

en: add new plugins
ru: добавлять новые плагины

en: click here to select multiple sites
ru: нажмите здесь для выбора нескольких сайтов

en: dd/mm/yyyy
ru: дд/мм/гггг

en: define it for this case
ru: определить для данного конкретного случая

en: format.
ru: формат.

en: here
ru: здесь

en: mm/dd/yyyy
ru: мм/дд/гггг

en: only if <u><b>not</b></u> empty
ru: только в случае, если <u><b>не</b></u> пустое

en: per minute
ru: в минуту

en: per page
ru: на страницу

en: post
ru: запись

en: settings
ru: настройки

en: test
ru: тест

en: this
ru: этот

en: this site
ru: этот сайт

en: time(s)
ru: раз(а)

en: to
ru: на

en: – Please try without throttling.
ru: - Попробуйте без регулирования.

en: –– Profiles ––
ru: ---Профили---

en: –– Select ––
ru: ---Выбрать---

en: –––––––––––––- END OF THE DEBUG OUTPUT –––––––––––––-
ru: -------------- КОНЕЦ ВЫВОДА РЕЗУЛЬТАТОВ ОТЛАДКИ --------------

en: …and you can also <b>delete duplicate</b> posts easily, see below :)
ru: ...и вы также можете с легкостью <b>удалить дубликаты</b> публикаций, см. ниже :)

en: …be Uncategorized, no categories will be copied.
ru: ...быть без разделения на категории, ни одна категория не будет скопирована.

en: …be titled “Untitled”.
ru: ...под названием " Безымянный".

en: …be without any tags.
ru: ...быть без каких-либо меток.

en: …be without custom taxonomy.
ru: ...быть без пользовательской таксономии.

en: …be without private taxonomy.
ru: ...быть без личной таксономии.

en: …clone all metadata tags assigned to post/page.
ru: ...клонировать все метки метаданных, назначенные записи/странице.

en: …copy only required post/page metadata.
ru: ...копировать только необходимые метаданные записи/страницы.

en: …create new <a href="https://wordpress.org/support/article/using-image-and-file-attachments/#attachment-to-a-post" target="_blank"><span class="cdp-green">attachments</span></a> (duplicates in Media Library) as well. <i>Recommended only for Multisites.</i>
ru: ...создать новые <a href="https://wordpress.org/support/article/using-image-and-file-attachments/#attachment-to-a-post" target="_blank"><span class="cdp-green">вложения</span></a> (дубликаты в медиабиблиотеке). <i>Рекомендуется только для мультисайтов.</i>

en: …get a blank slug, unless the page is published, then it will generate it automatically.
ru: ... получить пустой идентификатор, за исключением случаев, когда страница опубликована, тогда он будет сгенерирован автоматически.

en: …get all categories from the original post.
ru: ...получить все категории исходной публикации.

en: …get all comments from the original.
ru: ...получить все комментарии из оригинала.

en: …get all custom taxonomy from the original.
ru: ...получить всю пользовательскую таксономию из оригинала.

en: …get all tags of the original post.
ru: ...получить все метки исходной записи.

en: …get all the content (text, images, videos and other elements/blocks) from the original.
ru: ...получить все содержимое (текст, изображения, видео и другие элементы/блоки) из оригинала.

en: …get an empty <i>custom</i> excerpt (and default to taking the first 55 words of the post).
ru: ...получить пустой <i>custom</i> фрагмент (и по умолчанию взять из записи первые 55 слов).

en: …get empty settings.
ru: …оставьте настройки пустыми.

en: …get existing attachments from the original.
ru: ...получить из оригинала имеющиеся вложения.

en: …get no comments from the original.
ru: ...не получать никаких комментариев из оригинала.

en: …get no content (be completely blank).
ru: ...не получать никакого содержимого ( оставаться совершенно пустым).

en: …get no featured image.
ru: ...не получать никаких изображений.

en: …get no password.
ru: ...не получать пароль.

en: …get status of original article (which can be “published” or “deleted” etc.)
ru: ...получить статус исходной статьи ( это может быть "опубликовано" или "удалено" и т.д.)

en: …get the <a href="https://wordpress.stackexchange.com/questions/25202/how-to-change-order-of-menu-items" target="_blank"><span class="cdp-green">menu order</span></a> from the original.
ru: …получить <a href="https://wordpress.stackexchange.com/questions/25202/how-to-change-order-of-menu-items" target="_blank"><span class="cdp-green">порядок меню</span></a> из оригинала.

en: …get the custom <a href="https://wordpress.org/support/article/excerpt/" target="_blank"><span class="cdp-green">excerpt</span></a> (post/page summary) of the original (if the original had any).
ru: ...получить пользовательский <a href="https://wordpress.org/support/article/excerpt/" target="_blank"><span class="cdp-green">фрагмент</span></a> ( краткое содержание поста/страницы) оригинала (если таковое имеется).

en: …get the date & time at time of copying.
ru: ...получить дату и время во время копирования.

en: …get the default page template.
ru: ...получить шаблон страницы по умолчанию.

en: …get the menu order set to default (0).
ru: ... получить порядок меню, установленный по умолчанию (0).

en: …get the same <a href="https://kinsta.com/knowledgebase/wordpress-slug/" target="_blank"><span class="cdp-green">slug</span></a> of the original. (However after publishing it will give it automatically a new slug because 2 pages cannot be on the same URL).
ru: ...получить тот же <a href="https://kinsta.com/knowledgebase/wordpress-slug/" target="_blank"><span class="cdp-green">идентификатор</span></a> что и оригинала. (Однако после публикации ему будет автоматически присвоен новый идентифкатор, поскольку две страницы не могут находиться на одном URL-адресе).

en: …get the same <a href="https://wordpress.org/support/article/post-formats/" target="_blank"><span class="cdp-green">post format</span></a> as original.
ru: ...получить тот же <a href="https://wordpress.org/support/article/post-formats/" target="_blank"><span class="cdp-green">формат публикации</span></a>, что и в оригинале.

en: …get the same <a href="https://wordpress.org/support/article/using-password-protection/" target="_blank"><span class="cdp-green">password</span></a> as original.
ru: …получить тот же <a href="https://wordpress.org/support/article/using-password-protection/" target="_blank"><span class="cdp-green">пароль</span></a>, что и в оригинале.

en: …get the same author as original.
ru: ...получить того же автора, что и оригинал.

en: …get the same creation date & time as the original.
ru: ...получить ту же дату и время создания, что и оригинал.

en: …get the same page <a href="https://wpapprentice.com/blog/wordpress-theme-vs-template/" target="_blank"><span class="cdp-green">template</span></a> as original.
ru: ...получить такой же <a href="https://wpapprentice.com/blog/wordpress-theme-vs-template/" target="_blank"><span class="cdp-green">шаблон станицы</span></a>, как и в оригинале.

en: …get the standard post format.
ru: ...получить стандартный формат публикации.

en: …get the status “Draft”.
ru: ...получить статус "Черновик".

en: …get the title as defined in the <a href="#" class="cdp-go-to-names-chapter"><span class="cdp-green">next section</span></a>.
ru: …получить название согласно определений в <a href="#" class="cdp-go-to-names-chapter"><span class="cdp-green">следующем разделе</span></a>.

en: …get the user that is duplicating as an author.
ru: ...получить пользователя, который создаёт дубликат, в качестве автора.

en: …get their <a href="https://phppot.com/wordpress/how-to-create-a-child-page-in-wordpress/" target="_blank"><span class="cdp-green">child pages</span></a> copied as well, with all current settings applied to child-duplicates (if the page is a parent).
ru: …скопировать <a href="https://phppot.com/wordpress/how-to-create-a-child-page-in-wordpress/" target="_blank"><span class="cdp-green">дочерняя страница</span></a> также, при этом применить к дочерним дубликатам все текущие настройки (если страница является исходной).

en: …get this private taxonomy from the original.
ru: ...получить эту личную таксономию из оригинала.

en: …it will set the same <a href="https://firstsiteguide.com/wordpress-featured-image/" target="_blank"><span class="cdp-green">featured image</span></a> as the original.
ru: ... будет установлено то же <a href="https://firstsiteguide.com/wordpress-featured-image/" target="_blank"><span class="cdp-green">избранное изображение</span></a>, что и в оригинале.

en: …not get their child pages copied along (if the page is a parent).
ru: ...и не копировать их дочерние страницы (если страница является исходной).

en: …the same settings from the <a href="https://wordpress.org/plugins/woocommerce/" target="_blank"><span class="cdp-green">WooCommerce plugin</span></a> as the original.
ru: ...те же настройки из <a href="https://wordpress.org/plugins/woocommerce/" target="_blank"><span class="cdp-green">плагина WooCommerce</span></a>, как и в оригинале.

en: …the same settings from the <a href="https://wordpress.org/plugins/wordpress-seo/" target="_blank"><span class="cdp-green">Yoast SEO plugin</span></a> as the original.
ru: ...те же настройки из <a href="https://wordpress.org/plugins/wordpress-seo/" target="_blank"><span class="cdp-green">Yoast SEO plugin</span></a>, как и в оригинале.

en: …the same settings from the <a href="https://www.ultimatelysocial.com/usm-premium/" target="_blank"><span class="cdp-green">Ultimate Social Media plugin</span></a> as the original.
ru: ...те же настройки из <a href="https://www.ultimatelysocial.com/usm-premium/" target="_blank"><span class="cdp-green">плагина Ultimate Social Media</span></a>, как и в оригинале.
